Przykazania dobrego życia

Chociaż w książce Colina P. Sissona zatytułowanej „Wewnętrzne przebudzenie” tych 12 przykazań nosi nazwę „spis praw dla tych, którzy kochają siebie”, ja wolę nazywać je „przykazaniami dobrego życia”. Dlaczego? Bo pozwalają osobom takim, jak ja: o niezbyt dużej sile przebicia, nieco wycofanych i zamkniętych w sobie, pamiętać o tym jak ważna jest troska o siebie – o swój wewnętrzny spokój, o komfort egzystowania w tym zwariowanym świecie, o poczucie własnej wartości.
Zbyt często jednak, skonfrontowani z rzeczywistością, z problemami, z innymi ludźmi i trudnymi sytuacjami, tracimy grunt pod nagami i dryfujemy w kierunku „Morza Potworów”, gdzie tracimy resztki energii i radości życia, wpadając w niekończące się cykle ofiary, albo walcząc na oślep z całym światem. A dobre życie – to życie w równowadze. Te przykazania pozwalają ją osiągnąć i podtrzymać. Czytam je niemal każdego dnia (widzę je na pulpicie swojego komputera, obok mapy marzeń) i za każdym razem robię to uważnie, tak, jakbym widziała je po raz pierwszy. Wtedy działają.

Dzielę się nimi, bo wiem, że mogą pomoc wielu innym. Bez względu na to czy kochają siebie czy dopiero uczą się tej trudnej sztuki:

1. Mam prawo być sobą – tym kim jestem i kim chcę być.
2. Mam prawo myśleć i czuć tak jak chcę, ja jestem ostatecznym sędzią swego postępowania, za które całkowicie odpowiadam.
3. Mam prawo kochać kogo chcę i pozwalać sobie być kochanym.
4. Mam prawo kochać i szanować siebie, planować, wygrywać oraz stawać się najlepszym jaki mogę, bez manipulacji, w obszarze mojej integralności.
5. Mam prawo się zmieniać, rozwijać, uczyć o sobie i moim świecie, robić błędy i być za nie odpowiedzialnym.
6. Mam prawo mówić „nie” i być niezależnym od akceptacji innych.
7. Mam prawo do prywatności, czasu dla siebie, utrzymywania części swego życia w sekrecie, bez względu na to czy jest to część ważna, czy mniej ważna.
8. Mam prawo kwestionować każdy pogląd dotyczący mojego życia; mam prawo być wysłuchany i potraktowany poważnie.
9. Mam prawo do tego, by wierzono mojemu słowu. W razie popełnienia błędu, mam prawo do jego naprawienia lub wyjaśnienia.
10. Mam prawo zmienić decyzję i nie podawać przyczyn ani nie usprawiedliwiać moich działań, jeżeli nie są one niekorzystne dla innych.
11. Mam prawo mówić, że nie wiem i nie odpowiadać na pytania tych, którzy nie mają prawa pytać.
12. Mam prawo rozwiązywać własne problemy, podejmować własne decyzje i znaleźć własne szczęście w świecie.

 

foto: Dieter Joel Jagnow/freeimages.com

 

 

 

 

 

Jeśli Ci się spodobało, podaj dalej :)
Translate »